Athletics

Online Ticket Purchase

Athletic News

ALL COUNTY/ALL DISTRICT TEAMS

Congratulations to the following athletes for making the All County or All District Teams:

Audrey Reardon - Soccer - 2nd Team All District
Laven Branham - Soccer - 2nd Team All District
Nikole Husnick - Volleyball - Honorable Mention All District
Anna Reichart - Volleyball - 2nd Team All District
Haden Gibson - Football - 1st Team All County - 1st Team All District
Patrick Reardon - Football - 1st Team All County
Lucas Beckstine - Football - 1st Team All County - 2nd Team All District
Codi Hoover - Football - 1st Team All County - 2nd Team All District
David Pawlowski - Football - 1st Team All County - 2nd Team All District
AJ Bartolin - Football - 1st Team All County
Isaiah Jones - Football - 1st Team All County - Honorable Mention All District
Donovan Pawlowski - Football - 1st Team All County - 1st Team All District


Congratulations to the following soccer players for making the All County Team:

Laven Branham - 1st Team
Austin Sees - 1st Team
Grant Abraham - Honorable Mention

Scholar Athletes

Congratulations to the following senior athletes for receiving scholar athlete awards this fall. Fantastic job!

Scholar athletes must have a 3.0 GPA or above while participating in athletics at BHS.

Grant Abraham  - soccer (4.0)
Ricky Atkinson - cross country
Ashlynn Bryant - cheerleading
Madison Evans - volleyball
Jasmyn Foist - cheerleading
Haden Gibson - football
Celina Gillespie - cheerleading
RJ Hall - soccer/football
Abby Hodge - cheerleading
Gavin Hogue - football
Nikole Husnick - volleyball
Kaelyn Johns - cheerleading
Mikayla Jumper - soccer
Patrick Reardon - football
Austin Sees - cross country/soccer
Autumn Sirochman - soccer
Victoria Slabe - cheerleading/volleyball (4.0)
Mitchell Sydlowski - football

All League

Congratulations to the following athletes for being selected as all league in their respective sports:

Golf:
1st Team - Kenny Montgomery 
Honorable Mention - Cameron Wellman

Girls' Soccer:
1st Team - Sophia Hook  
2nd Team - Reese Nale & Katie Gibson 
Honorable Mention - Audrey Reardon

Boys' Soccer: 
1st Team - Laven Branham 
2nd Team - Grant Abraham & Austin Sees
Honorable Mention - RJ Hall

Volleyball: 
1st Team - Anna Reichart 
2nd Team - Madison Evans & Lauren Shinngledecker 
Honorable Mention - Nikole Husnick

Football: 
1st Team - Haden Gibson, Patrick Reardon, Lucas Beckstine, Teandre Craig, 
Codi Hoover, David Pawlowski, Donovan Pawlowski,  Isaiah Jones
2nd Team - RJ Hall, Gavin Hogue,  Mitch Sydlowski, AJ Bartolin  
Honorable Mention - TJ Laverty, Luca Franz

Football Player of the Year - Haden Gibson
Football Coach of the Year - Randy Clark

Fall Sports Senior Nights

Boys Soccer - Sept. 3rd at 5:30
Girls Soccer - Sept. 9th at 5:30
Football, Cheerleading & Band - Sept. 11th at 6:30
Volleyball - Sept. 17th at 6:15

Athletic Events

Fellow Warriors,

Here are the athletic events for the week of August 24th through August 28th. Keep in mind that all tickets are presale only and, due to limited seating capacity, will be offered to the families of athletes, cheerleaders, and band members only.

Season passes and senior citizen passes will not be sold this year.

Monday:  No athletic events 

Tuesday:   No athletic events

Wednesday:   No athletic events

Thursday:   No athletic events

Friday:  HS Football @ Girard - 7 pm

Thanks!
Tim Taylor, Athletic Director

2020 Homecoming Court

Above is a video announcing the 2020 Homecoming Court. Congratulations!

From L to R: Nikole Husnick, Madison Evans, Jasmyn Foist, Kaelyn Johns, Gianna Hanshaw

CONTACTS

ATHLETIC DIRECTOR
Mr. Tim Taylor
(330) 448-0752
 
ASSISTANT DIRECTOR
Mr. Keith Joseph
(330) 448-3003
 
SUPERINTENDENT
Mr. Toby Gibson
(330) 448-4930
 

Schedules

OHSAA

FORMS/INFO

HOMETOWN TICKETING

View text-based website